Quiz Summary
0 of 6 Questions completed
Questions:
Information
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading…
You must sign in or sign up to start the quiz.
You must first complete the following:
Results
Results
0 of 6 Questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 point(s), (0)
Earned Point(s): 0 of 0, (0)
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- Current
- Review
- Answered
- Correct
- Incorrect
-
Question 1 of 6
1. Question
Veronica’s ice cream shop sells four flavors of ice cream. The store sells chocolate at $222.60 for 28 gallons, vanilla at $258.54 for 31 gallons, strawberry at $247.00 for 25 gallons, and mint at $151.05 for 19 gallons.
Which ice cream flavor costs the least per gallon?
CorrectIncorrect -
Question 2 of 6
2. Question
Chef Arnold has 5/6 liters of chicken soup and ¾ liters of vegetable soup. He mixes them together in one pot to create a new chicken-vegetable soup, and takes out 1/5 liters of soup, which he eats for lunch. Chef Arnold wants to package the remaining soup for sale.
If he pours the soup into 1/3-liter containers (such that every container is full), how much soup is left in the pot?
CorrectIncorrect -
Question 3 of 6
3. Question
CorrectIncorrect -
Question 4 of 6
4. Question
Sally decided to offer all of her market stall products at 20% off. As a result, she witnessed an increase of 30% in sales.
By what percent did her gross income increase or decrease?
CorrectIncorrect -
Question 5 of 6
5. Question
Last year, an online e-commerce website suffered a £54.4 million loss due to internet downtime.
If on average, the website was down 1.75 hours per week and there were 52 weeks in that year, what is the approximate revenue loss per hour?
CorrectIncorrect -
Question 6 of 6
6. Question
At Ricky’s fruit store, 2 apples and 3 bananas cost a combined $37, while 5 apples and 6 bananas cost a combined $85. If 7 apples, 2 bananas and 8 cherries cost a combined $183, then how much do 2 cherries cost?
CorrectIncorrect